
Prawo – to jedna z trzech nowości w ofercie edukacyjnej Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.
Uczelnia w nowym roku akademickim 2025/2026 planuje uruchomić rekrutację również na Pielęgniarstwo i Cyberbezpieczeństwo i teleinformatykę.
Podczas „Wagarów z Politechniką”, które odbyły się 21. marca 2025 roku w Akademickim Centrum Sportu PBŚ odbyła się konferencja prasowa, na której Prorektor ds. rozwoju, dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ ogłosił poszerzenie oferty Uczelni o kolejne kierunki:
Jesteśmy uczelnią interdyscyplinarną i próbujemy rozwijać nie tylko nauki przyrodnicze, techniczne, medyczne, informatyczne, ale także nauki społeczne. Nasza Uczelnia wychodzi od wielu lat naprzeciw oczekiwaniom społecznym, szacujemy różnego rodzaju trendy. Uważamy, że jesteśmy w stanie sprostać tym trendom, oczekiwaniom młodych ludzi. Nasz nowy kierunek, właśnie w obrębie nauk społecznych, to wyjątkowy kierunek – prawo.
Charakterystykę kierunku przedstawił dr hab. inż. Maciej Dutkiewicz, prof. PBŚ
Studia na kierunku Prawo to 10-semestralne, 5 letnie jednolite studia magisterskie o profilu praktycznym, stacjonarne i niestacjonarne. Studenci prawa na Politechnice Bydgoskiej będą mieli do wyboru moduły takie jak: cywilno-handlowy, karnoprawny, nowych technologii i inwestycji strategicznych. Prócz klasycznych przedmiotów i obszarów prawa, związanych z np. prawem cywilnym, karnym, administracyjnym, konstytucyjnym, handlowym czy gospodarczym, będą mieli okazję poznawać te gałęzie prawa, które aktualnie najbardziej dynamicznie się rozwijają. Na tym kierunku stawiamy nacisk na aspekt praktyczny. Przejawem tego są staże i praktyki u naszych partnerów: w sądownictwie powszechnym, administracyjnym, a także w kancelariach radców prawnych, adwokatów, notariuszy czy komorników. Planujemy również praktyki w jednostkach administracji publicznej oraz w biznesie, czyli tam, gdzie prawo jest stosowane i potrzebne. Kolejnym przejawem praktycznego aspektu są nowoczesne narzędzia cyfrowe, które planujemy wdrażać na kierunku, oprogramowanie prawnicze. Będziemy przygotowywać naszych studentów do wszystkich zawodów prawniczych: sędziego, prokuratora, adwokata, radcy prawnego, komornika, notariusza. Jesteśmy przekonani, że nowy kierunek studiów na Politechnice Bydgoskiej otworzy przed absolwentami szerokie możliwości zawodowe, łącząc klasyczne kształcenie prawnicze z nowoczesnym podejściem do kształcenia.
Utworzenie kierunku na Politechnice Bydgoskiej, to nie tylko prace w murach Uczelni. To także szeroko zakrojona współpraca z otoczeniem. Przedstawicielami prawników na konferencji byli radcowie prawni dr Dominik Delczyk oraz mgr Patrycja Konarzewska.
W dzisiejszym świecie warto, aby prawnik znał prawo nowych technologii, by był specjalistą w zakresie prawa energetycznego, by znał się na prawie budowlanym. Myślę, że najlepiej prawo studiować na Politechnice Bydgoskiej – podkreślił dr Delczyk - To studia, które wzbogacone są o nowe technologie, które są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Absolwenci, którzy te studia ukończą, będą mieli silniejszą pozycję na rynku pracy, niż absolwenci pozostałych uczelni, właśnie przez to, że zdobędą tę wiedzę, którą jest w stanie przekazać Politechnika.
Jako praktyk, mgr Patrycja Konarzewska podkreśliła - Teoria jest fundamentem, ale to praktyka pozwala przyszłym prawnikom zrozumieć jak zastosować prawo, ale także rozwija ich kluczowe umiejętności, jak argumentacje, działanie pod presją, a także budowanie relacji z klientem. Bez praktyki absolwent będzie świetnie przygotowany teoretycznie, ale zagubiony w zderzeniu z zawodową rzeczywistością. Praktyka jest inwestycją w przyszłą skuteczność studentów.
„Wagary z Politechniką” przyciągnęły rzesze uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną Politechniki Bydgoskiej, wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez nauczycieli akademickich oraz zwiedzić stoiska, na których prezentowano poszczególne kierunki.
Grupa uczniów z bydgoskich liceów wzięła udział w panelu dyskusyjnym „Sztuczna inteligencja w prawie”, w którym uczestniczyli także praktycy – radcowie prawni: mec. Patrycja Konarzewska, mec. Marta Montowska, mec. dr Dominik Delczyk i mec. Igor Wilczek. Podczas panelu uczniowie mogli zapoznać się z możliwościami wykorzystania AI w praktyce prawniczej i szczegółami kształcenia na kierunku „Prawo” na Politechnice Bydgoskiej.