
Szanowni Przyszli Studenci kierunku Prawo
Chciałbym podzielić się z Państwem kilkoma refleksjami na temat wartości studiowania prawa. Zapewne zastanawiacie się Państwo nad wyborem studiów i przyszłego zawodu. Nie jest to łatwe wyzwanie. Wiem, że wśród Państwa są osoby, które podjęły już decyzję studiowania prawa i zasięgnęły na ten temat wyczerpujących informacji. W istocie pozostał im tylko wybór odpowiedniej Uczelni. Większość jednakże ciągle ma rozterki i poszukuje jakiegoś drogowskazu, pomocy bądź po prostu zachęty.
Jeśli chodzi o pierwszą grupę kandydatów, to przy wyborze Uczelni powinni zwrócić przede wszystkim uwagę na propozycje programowe oraz kadrę. Powinni odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcą tylko ukończyć studia prawnicze, czy też oczekują czegoś więcej, czy chcą wykonywać zawód prawniczy, czy może prawo ma zdominować, w pozytywnym sensie, ich przyszłe życie, wreszcie podsumowując, czy chcą być rzemieślnikami prawa (oczywiście w pozytywnym znaczeniu) czy artystami tej dziedziny. Podjęcie próby odpowiedzi na każde z tych pytań powinno ukształtować cel, który student chciałby osiągnąć.
Studia prawnicze i ich ukończenie są na tyle uniwersalne, że uzyskując tytuł zawodowy magistra prawa można z powodzeniem podjąć zatrudnienie w sferze ubezpieczeniowej, bankowości, szeroko rozumianej administracji, w tym samorządowej, w organach różnych podmiotów gospodarczych, w różnych instytucjach prawniczych (sądach, prokuraturach, kancelariach adwokackich, radcowskich, komorniczych, notarialnych), z tym że w ostatnio wymienionych sytuacjach, tylko w charakterze personelu pomocniczego. Wiele osób kończy prawo, aby podnieść swoje kwalifikacje i uzyskać awans w swojej firmie, wyższy stopień w wojsku, policji itp.
Niewątpliwie ww. cele są ważne i ze wszech miar zasługują na pozytywną ocenę. Ale może, Drogi Studencie, chcesz czegoś więcej. Zakończenie bowiem edukacji prawniczej na uzyskaniu magisterium jest połowicznym osiągnięciem, w tym sensie, że zatrzymujesz się w połowie drogi, którą warto kontynuować. Pytanie, czy tego chcesz? Jeżeli tak, to wybór odpowiedniej Uczelni, o wskazanych powyżej kwantyfikatorach w postaci programu i kadry, ma podstawowe znaczenie. Dalsza droga, to aplikacja sądowa, prokuratorska, adwokacka, radcowska, notarialna czy komornicza. Wówczas będziecie Państwo mogli wykonywać klasyczne zawody prawnicze. Zatem studia muszą przygotować Państwa do egzaminów wstępnych na te aplikacje. A w jaki sposób? Atrakcyjność programu oraz profesjonalizm i zaangażowanie kadry. Spójrzcie Państwo na ofertę Uczelni, w której mam zaszczyt pracować (https://prawo.pbs.edu.pl/pl/). Politechnika Bydgoska przygotowała moduły tematyczne, które wiążą klasyczną naukę prawa z wyzwaniami codziennego życia, rozwojem techniki, nowych technologii. Z kolei kadra, to nie tylko ludzie nauki, ale przede wszystkim praktycy z kilkudziesięcioletnim stażem pracy. Teoretyk prawa opowie Państwu – co ma podstawowe znaczenie – jak wyglądają poszczególne instytucje. Ale, jak rozstrzygnąć spór sądowy może tylko powiedzieć sędzia, który rozstrzygnął setki spraw, jak bronić oskarżonego może pokazać tylko adwokat, który występował w wielu procesach karnych, jak założyć spółkę, pomoże radca prawny, który doradzał wielokrotnie w tym zakresie. Zatem tylko łączne, teoretyczno-praktyczne podanie prawa, pozwoli Państwu osiągnąć zarysowany powyżej cel: pełnej drogi. Politechnika Bydgoska obrała właśnie taki kurs, nowoczesnej, profesjonalnej i wszechstronnej Uczelni.
Teraz jeszcze parę słów dla Tych z Państwa, którzy poszukują jeszcze „miejsca na ziemi” i nie podjęli ostatecznej decyzji, co do wyboru charakteru studiów. Otóż, wszystkie wskazane powyżej aspekty drogi prawniczej są w pełni aktualne. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że prawo, jako takie, często kojarzone jest z opasłymi kodeksami, mnóstwem przepisów, które trzeba przyswoić oraz z salą rozpraw, głównie karną, na której toczy się dynamiczny spór z udziałem ławy przysięgłych, gdzieś w zakątku Stanów Zjednoczonych. Tymczasem prawo ma przede wszystkim wydźwięk praktyczny. Każdego dnia, każdy z Nas ma z nim styczność. Kupując bilet do metra zawieramy umowę przewozu, kupując owoce w sklepie zawieramy umowę sprzedaży, idziemy do prawnika o poradę zawieramy umowę zlecenia, ubezpieczamy samochód zawieramy co najmniej umowę ubezpieczenia OC, w banku zawieramy umowę rachunku bankowego, zegarmistrz naprawia Nam zegarek zawieramy umowę o dzieło, budujemy dom zawieramy umowę o roboty budowalne, ktoś niestety umiera otwiera się spadek i aktualizuje się problematyka dziedziczenia, spisujemy testament, dokonujemy zapisu, zawieramy związek małżeński, rozwodzimy się, rodzi się dziecko, zakładamy spółkę. To tylko kilka przykładów z setek zastosowań prawa cywilnego. Ale przecież uzyskujemy również różnorodne pozwolenia, są wydawane decyzje i zaświadczenia, bez nich nie rozpoczniemy budowy domu, działalności gospodarczej, nie otrzymamy paszportu, badania techniczne pojazdu będą nieaktualne. To z kolei płaszczyzna zastosowania prawa administracyjnego. Niestety, niektórym z Nas może przytrafić się popełnienie czynu zabronionego (np. wypadek drogowy). Możemy znaleźć się również w sytuacji ofiary bądź świadka przestępstwa. Te kwestie reguluje szeroko rozumiane prawo karne.
Jak widzicie Państwo, świat zawiłości prawnych jest bardzo wszechstronny i interesujący. Każdy znajdzie coś dla siebie. Nie można też zapominać, że prawo jest nauką, a więc otwiera się możliwość rozwoju stricte naukowego.
Starałem się przedstawić Państwu, oczywiście tylko w skromnym zarysie, walory i atrakcyjność studiowania prawa. Podjąłem również próbę zwrócenia uwagi na te kwestie, które powinniście Państwo wziąć pod uwagę dokonując wyboru odpowiedniej Uczelni.Łączę wyrazy szacunku i życzę spełnienia marzeń
Sędzia Sądu Najwyższego dr Jacek Grela, prof. PBŚ